U Kini otvoren najduži betonski pješački most sagrađen korištenjem tehnologije 3D tiska (VIDEO)

Petak, 25.01.2019. | Zanimljivosti
Prema procjenama stručnjaka, u usporedbi s konvencionalnim procesom gradnje ušteđeno je 33 posto potrebnog novca.
U Šangaju je dovršen najduži betonski pješački most napravljen pomoću 3D tiska. Most je projektirao profesor Xu Weiguo s Arhitektonskog fakulteta Tsinghua.

Most dug 26,3 metara inspiriran je drevnim mostom Anji iz mjesta Zhaoxian.



Luk mosta izrađen je pomoću 3D sustava za printanje koji je razvio tim profesora Xu Weiguoa, integrirajući digitalni dizajn, troškovnu učinkovitost, pametnu tehnologiju i arhitektonsku dinamiku. Rukohvati mosta širine 3,6 metara oblikovani su u formi protočnih vrpci na luku, stvarajući dojam laganog, elegantnog kretanja preko jezerca u Šangaju.



Most je izgrađen od 44 izdubljene, 3D tehnologijom otisnute, betonske jedinice, dok su rukohvati podijeljeni u 68 jedinica. Komponente mosta su izrađene od kompozitnih materijala, koji sadrže beton od polietilenskih vlakana kako bi odgovarao strukturnim svojstvima konvencionalnih materijala.



Prije početka izgradnje mosta, stručnjaci su napravili manji istovjetni model omjera 1:4 kojim su testirali cijeli projekt. Svrha testiranja bila je dokazati da most može izdržati pješake koji njime prolaze i koji se zadržavaju na cjelokupnoj površini. U most je ugrađen i sustav praćenja u realnom vremenu koji daje podatke o vibracijama i naprezanju te nadzire eventualne deformacije i pomicanja. U samoj konstrukciji betonske komponente mosta oblikovane su pomoću dvije robotske ruke u trajanju 450 sati. Procjenjuje se da je ovaj pojednostavljeni proces omogućio uštede od 33% u usporedbi s konvencionalnijim procesom gradnje - uglavnom zbog uklanjanja šablona i šipki za ojačanje.



U listopadu 2017. u Nizozemskoj je sagrađen prvi betonski most na svijetu tehnologijom 3D tiska, a u listopadu 2018. također u Nizozemskoj i prvi svjetski čelični most korištenjem istovjetne tehnologije.



IZVOR: ArchDaily, photo copyright: Professor Xu Weiguo video: CGTN
POSJETA: 869

Povezane vijesti